top of page

Fietstour: De stad als natuurgebied

  • Foto van schrijver: ACN
    ACN
  • 1 jun
  • 2 minuten om te lezen

Bijgewerkt op: 14 uur geleden

ACN verkent | 06.07.2025 | 11:00 – 13:00


Thema’s als ‘stadsnatuur’ en ‘urban rewilding’ staan steeds hoger op de agenda. Toch staat de wens om de natuur van buiten de stedelijke biotoop binnen te laten staat soms op gespannen voet met menselijke belangen. Leer meer over projecten zoals de groene corridor en de complexe realiteit van ecologisch beheer in een fietstour met ecoloog Nils van Rooijen en adviseur groen Bas de Beijer.



De Ooijpolder, Hatertse Vennen, de bossen van Heumensoord en Heilig Landstichting. Nijmegen wordt omringd door prachtige natuur waar ecologisch beheer draait om het behoud van biodiversiteit en ecosystemen. Binnen de grenzen van de stad werd dat tot voor kort compleet anders aangepakt: daar draaide het om esthetiek en orde. Grasvelden moesten strak zijn, heggen keurig gesnoeid en planten gemakkelijk te onderhouden zijn. Onkruid werd streng bestreden, soms met chemische middelen. Het leidde tot een straatbeeld met eenvormig groen, dat zeer beperkte ecologische waarde had.

 

Anno nu is ook in Nijmegen het groenbeleid heel anders. Zo wordt twee derde van het grasoppervlak in de stad minimaal gemaaid, zodat er genoeg voedsel is en er schuilplekken zijn voor bijen, vlinders en andere dieren. Op sommige plekken worden schapen ingezet als ‘grasmaaier’- wat bijdraagt aan een meer gevarieerde plantengroei. Ook wordt de stad steeds meer als een verbindingszone tussen natuurgebieden gezien, met initiatieven zoals de Groene Corridor en de Nijmeegse Groenkaart.

 

Over de rondleiding

Tijdens deze fietstournemen Nils van Rooijen (Wageningen University & Research) en Bas de Beijer(gemeente Nijmegen) je mee naar plekken binnen en buiten de stadsgrens van Nijmegen. Ze vertellen over de samenhang tussen natuur rondom en in de stad en de noodzaak van goed ecologisch beheer. Daarnaast vertellen ze over verschillende initiatieven, het belang van inheemse planten en hoe je als bewoner zelf bij kan dragen aan biodiversiteit in de stad.

Datum: zondag 6 juli 2025

Tijd: 11:00 uur – 13:00 uur

Start: Van Schaeckmathonsingel, zijde station

Kosten: € 7,50 (regulier) | €1,- (krap bij kas)






Wil je graag komen, maar komt dat op dit moment financieel niet uit? Met dit gereduceerde tarief bieden we je de mogelijkheid om deel te nemen aan dit evenement.


Deze rondleiding is een fietstocht, dus kom op de fiets!



Comments


© Stichting Architectuurcentrum Nijmegen 2021 | Alle rechten voorbehouden

CONTACT

Architectuurcentrum Nijmegen (ACN)

Winselingseweg 16, U-74

6541 AK Nijmegen

06 11 62 02 17

info@architectuurcentrumnijmegen.nl

www.architectuurcentrumnijmegen.nl

OVER

Architectuurcentrum Nijmegen (ACN) is het centrum voor ideevorming en uitwisseling over architectuur, stedenbouwkunde en de ruimtelijke ontwikkeling van Nijmegen. In samenwerking met relevante partijen worden producties opgezet, debat-avonden en activiteiten georganiseerd. Het ACN zet daarbij haar kennis en netwerk in om dilemma’s in de stad te duiden, op de agenda te zetten en oplossingen aan te dragen. 

Lees meer...

bottom of page